Behöver jag ett visum för att göra en praktik i UK?

Jag studerar i Sverige och skulle vilja göra en av mina praktikperioder (8 veckor) i Skottland. Behöver jag ansöka om visum för detta? Och i så fall, vilken typ av visum? Jag går på YH där praktikplatser är en del av utbildningsprocessen.

Frågat av: Hailey, 325 days, 23 hours, and 13 minutes ago


Svar:

Ja svenska studenter som planerar att göra praktik i Storbritannien—oavsett om den är betald eller obetald—måste numera ansöka om ett visum. Sedan Brexit gäller inte längre fri rörlighet för arbete eller praktik i Storbritannien för EU/EES-medborgare, inklusive svenskar. De ordinarie besöksreglerna tillåter EU/EES-medborgare att komma in i Storbritannien i upp till sex månader utan visum för turism eller vissa affärsaktiviteter, men dessa regler tillåter uttryckligen inte arbetsplatser eller praktik, vare sig den är betald eller obetald.

Vilket visum behövs?

För praktik är det vanligaste visumet Temporary Worker – Government Authorised Exchange (T5) visumet. Detta visum är avsett för personer som kommer till Storbritannien för arbetslivserfarenhet, praktik eller utbildningsprogram. För att ansöka måste du ha ett bekräftat praktikerbjudande från en brittisk arbetsgivare eller organisation som har ett giltigt sponsorlicens och kan utfärda ett Certificate of Sponsorship (CoS).

Visumet ges vanligtvis för praktikens längd, upp till högst 24 månader i de flesta fall. Du måste ansöka om visumet innan du reser till Storbritannien och ladda upp bevis på ditt praktikerbjudande, att du har pengar att betala för dina levnadskostnader, pass och andra nödvändiga handlingar. Du kommer också att få betala en ansökningsavgift och healthcare surcharge.

Läs mer:

Besvarat av: Johan på Utlandsstudier.se, 2025-05-23 10:01:04 This is an accepted answer.

Vi besvarar alla frågor här gratis baserat på vår kännedom om ämnet vid frågetillfället. Om det sker några större förändringar så försöker vi i möjligaste mån att uppdatera våra svar. Vi kan dock inte hållas ansvariga för problem du kan stöta på med hänvisning till våra svar.

Johan Asplund

Om författaren: Johan Asplund

Johan genomförde en utbytestermin på University of East London 1998 och har återvänt till Storbritannien många gånger för att besöka skolor och delta i utlandsstudiemässor. Han är utbildad lärare och har hjälpt tusentals studenter att studera utomlands. Sedan 2016 ger Johan gratis utlandsstudieinformation på Utlandsstudier.se.


Tillbaka till frågor och svar 

Intresseanmälan för utlandsstudier

Fyll i formuläret nedan om du vill få hjälp att hitta och ansöka till passande skolor i det studieland du är intresserad av. Då får du också vår Utlandsstudiehandbok och tillgång till våra stipendier. Du förbinder dig inte till något, vi hjälper dig kostnadsfritt.

Är du antagen till en skola utomlands?  Nej     Ja

What and where do you want to study abroad:


I want to get your newsletters with study abroad advice (max 1/month).

Intresseanmälan är inte bindande och kostar ingenting. Vi och/eller passande skolor/samarbetspartners kommer att kontakta dig med mer information. Vi kommer inte att dela din mailadress med någon annan än berörda partners. Genom att skicka in intresseanmälan godkänner du samtidigt våra villkor och hantering av personuppgifter.

Frågor om Visum