CSN intyg till ambassaden?

Min visumintervju är om ungefär 3 veckor och jag ska ansöka för CSN under veckan. På min I-20 står det att jag ska finansiera mina studier med hjälp av CSN, så då är CSN intyget det jag ska visa upp på ambassaden. Går det bra att enbart visa upp intyget om CSN om man inte har fått beslut än, tänker ifall jag inte får beslut i tid?

Frågat av: Natalie, 1653 days, 13 hours, and 55 minutes ago


Svar:

Jag kan inte garantera vad den amerikanska ambassaden godkänner för dokument, det är upp till deras handläggare att bedöma. Troligtvis behöver du inte visa upp något finansieringsunderlag då du redan har visat upp det för skolan för att få ditt I-20, men det kan vara bra att ha med det ifall de frågar efter det. Om du inte har fått det slutgiltiga CSN-intyget får du ta med det preliminära intyget du har fått. Men jag rekommenderar alltid att man ansöker om CSN så snart man fått sina antagningshandlingar så slipper man liknande problem och har tid att lösa eventuella kompletteringar med CSN. Om du ansöker idag så bör du hinna få ett beslut från CSN innan din visaintervju.

Läs mer:

Besvarat av: Johan på Utlandsstudier.se, 2021-10-04 10:40:34 This is an accepted answer.

Vi besvarar alla frågor här gratis baserat på vår kännedom om ämnet vid frågetillfället. Om det sker några större förändringar så försöker vi i möjligaste mån att uppdatera våra svar. Vi kan dock inte hållas ansvariga för problem du kan stöta på med hänvisning till våra svar.

Johan Asplund

Om författaren: Johan Asplund

Johan har en lärarexamen och har arbetat med utlandsstudierådgivning sedan 2002. Han har själv studerat i fem olika länder och besökt hundratals skolor världen över. Sedan 2016 ger Johan gratis utlandsstudieinformation på Utlandsstudier.se.


Tillbaka till frågor och svar 

Intresseanmälan för utlandsstudier

Fyll i formuläret nedan om du vill få hjälp att hitta och ansöka till passande skolor i det studieland du är intresserad av. Då får du också vår Utlandsstudiehandbok och tillgång till våra stipendier. Du förbinder dig inte till något, vi hjälper dig kostnadsfritt.

Är du antagen till en skola utomlands?  Nej     Ja

What and where do you want to study abroad:


I want to get your newsletters with study abroad advice (max 1/month).

Intresseanmälan är inte bindande och kostar ingenting. Vi och/eller passande skolor/samarbetspartners kommer att kontakta dig med mer information. Vi kommer inte att dela din mailadress med någon annan än berörda partners. Genom att skicka in intresseanmälan godkänner du samtidigt våra villkor och hantering av personuppgifter.

Frågor om CSN och finansiering