Hur läser man på High school i Florida med egen familj?
Hur läser man på High school i Florida med egen familj?
Hej!
min son funderar på ett år på High school i Orlando.
Hans pappa flyttade dit för två år sedan.
Hur fungerar det om en förälder redan bor där?
Ordnar man plats själv, eller går man via förmedling?
Kostar det mindre eller inget om man har en förälder boende där?
Frågat av: Beatrice, 414 days, 2 hours, and 2 minutes ago
Oftast behöver man en förmedling för att ordna med skola och visumunderlag, men det blir kostar mindre när man har egen familj. Jag jobbar inte själv med High School men vi har en samarbetspartner som kan hjälpa er med detta. Fyll i vår intresseanmälan om du vill ha hjälp av dem.
Besvarat av: Johan på Utlandsstudier.se, 2025-08-25 12:23:28
Vi besvarar alla frågor här gratis baserat på vår kännedom om ämnet vid frågetillfället. Om det sker några större förändringar så försöker vi i möjligaste mån att uppdatera våra svar. Vi kan dock inte hållas ansvariga för problem du kan stöta på med hänvisning till våra svar.
Om författaren: Johan Asplund
Johan har en lärarexamen och har arbetat med utlandsstudierådgivning sedan 2002. Han har själv studerat i fem olika länder och besökt hundratals skolor världen över. Sedan 2016 ger Johan gratis utlandsstudieinformation på Utlandsstudier.se.
Intresseanmälan är inte bindande och kostar ingenting. Vi och/eller passande skolor/samarbetspartners kommer att kontakta dig med mer information. Vi kommer inte att dela din mailadress med någon annan än berörda partners. Genom att skicka in intresseanmälan godkänner du samtidigt våra villkor och hantering av personuppgifter.