Kan man få studentvisum till Japan när man är där?
Går det att få ett studentvisum till Japan när man redan är i Japan (på turistvisum t.ex.? Om man har hittat en språkskola som man vill läsa japanska på som ger en en COE. Eller måste man resa ut ur landet först och ansöka från sitt hemland?Frågat av: Barbara, 1 year ago
Svar:
Ja, och nej. Ansökningsdeadline för visumkurserna på språkskolor i Japan brukar vara knappt 5 månader innan kursstart då migrationsmyndigheterna är långsamma, så man brukar inte få sitt CoE förrän ca 1 månad innan kursstart (om man har ansökt i tid). Annars brukar det gå att byta till studentvisum på plats i Japan med hjälp av sin språkskola, om man redan befinner sig som turist i landet. Frågar man den japanska ambassaden så säger de dock att det inte går, då den officiella linjen är att man ska ansöka om studentvisum från sitt hemland. Just nu tar Japan dessutom inte emot turister på visa waiver (pga Covid), så man måste ha studentvisum för att resa in i landet.
Vi kan hjälpa dig med språkskolor i Japan, fyll i vår intresseanmälan om du vill ha hjälp.
Läs mer:
Besvarat av: Johan på Utlandsstudier.se, 2022-05-02 19:11:14
Vi besvarar alla frågor här gratis baserat på vår kännedom om ämnet vid frågetillfället. Om det sker några större förändringar så försöker vi i möjligaste mån att uppdatera våra svar. Vi kan dock inte hållas ansvariga för problem du kan stöta på med hänvisning till våra svar.
Tillbaka till frågor och svar