Språkskola med möjlig fortsättning på Univeristet i Italien?
Språkskola med möjlig fortsättning på Univeristet i Italien?
Hej, min son tar studenten nu och vi tittar på en termins språkkurs i Italien och därefter kanske fortsätta på en internationell universitetsutbildning i Italien. Har ni förslag på ett par lämpliga orter/skolor? tack på förhand.
Frågat av: Erik Lewenhaupt, 1992 days, 17 hours, and 57 minutes ago
Vi och våra samarbetspartners kan hjälpa till med både språkkurser och universitetsutbildningar på engelska i Italien. För språkkurser får man i normala fall CSN först från och med den 1 juli det år man fyller 20, men vi har kontakt med ett universitet i Italien där man kan få CSN även om man är yngre än så.
Besvarat av: Johan på Utlandsstudier.se, 2021-03-26 12:47:12
Vi besvarar alla frågor här gratis baserat på vår kännedom om ämnet vid frågetillfället. Om det sker några större förändringar så försöker vi i möjligaste mån att uppdatera våra svar. Vi kan dock inte hållas ansvariga för problem du kan stöta på med hänvisning till våra svar.
Om författaren: Johan Asplund
Johan har en lärarexamen och har arbetat med utlandsstudierådgivning sedan 2002. Han har själv studerat i fem olika länder och besökt hundratals skolor världen över. Sedan 2016 ger Johan gratis utlandsstudieinformation på Utlandsstudier.se.
Intresseanmälan är inte bindande och kostar ingenting. Vi och/eller passande skolor/samarbetspartners kommer att kontakta dig med mer information. Vi kommer inte att dela din mailadress med någon annan än berörda partners. Genom att skicka in intresseanmälan godkänner du samtidigt våra villkor och hantering av personuppgifter.