Utskriven ur Sverige och är inte skriven i Usa, vad gör jag?

Hej, nu för ett par månader sedan blev jag utskriven ur Sverige. Eftersom att mina studier fortfarande pågår, överklagade givetvis jag och min familj Skatteverkets beslut. Dessvärre tog dem ingen hänsyn till våran motivering om att jag bor i Sverige 4 månader per år och det är helt orimligt att jag blivit utskriven, framförallt inte när jag är den enda av alla mina 10 kompisar som blivit det. Efter att ha läst på eran hemsida, känner jag mig fått mer kunskap om hur utskrivningar fungerar. Min fråga till er nu är att vilken väg går man om man skall teckna utlandsförsäkring, för inget svensk försäkringsbolag kan teckna försäkring till mig så länge jag är utskriven ur sverige? Min skola börjar om 2 veckor och jag är stressad över detta. Har ni varit med om detta tidigare (för ingen verkar veta någonting om det, varken CSN, försäkringsbolagen eller Skatteverket). Vet ni om det finns globala eller amerikanska försäkringsbolag jag kan teckna? Isåfall vilken väg eller vilket företag rekommenderar ni att jag ska ta? Tack!

Frågat av: Benjamin, 2298 days, 20 hours, and 49 minutes ago


Svar:

Hej, ja vi har behandlat detta ämne i vår artikel ska man skriva sig utomlands vid utlandsstudier. I denna artikel tipsar vi också om en internationell utlandsstudieförsäkring, Dr Walter's Educare World insurance (medium varianten) som man ska kunna teckna även när man är utskriven från Sverige.

I ditt fall skulle jag kolla upp vad som ingår i skolans försäkring som du redan har och sedan vid behov teckna en kompletterande försäkring som Dr Walter's eller en lokal amerikansk försäkring. Utlandsstudieförsäkringar täcker i regel akutsjukvård, olycksfall, ansvarsskydd, rättsskydd m.m. men inte planerad sjukvård och återbesök för existerande hälsoproblem. Läs mer om utlandsstudieförsäkringar.

Besvarat av: Johan på Utlandsstudier.se, 2020-02-05 12:49:02 This is an accepted answer.

Vi besvarar alla frågor här gratis baserat på vår kännedom om ämnet vid frågetillfället. Om det sker några större förändringar så försöker vi i möjligaste mån att uppdatera våra svar. Vi kan dock inte hållas ansvariga för problem du kan stöta på med hänvisning till våra svar.

Johan Asplund

Om författaren: Johan Asplund

Johan gjorde sitt gymnasieår som utbytesstudent i Pennsylvania och har sedan 2002 återvänt regelbundet till USA för att besöka skolor från kust till kust. Han är utbildad lärare och har hjälpt tusentals studenter att studera utomlands. Sedan 2016 ger Johan gratis utlandsstudieinformation på Utlandsstudier.se.


Tillbaka till frågor och svar 

Intresseanmälan för utlandsstudier

Fyll i formuläret nedan om du vill få hjälp att hitta och ansöka till passande skolor i det studieland du är intresserad av. Då får du också vår Utlandsstudiehandbok och tillgång till våra stipendier. Du förbinder dig inte till något, vi hjälper dig kostnadsfritt.

Är du antagen till en skola utomlands?  Nej     Ja

What and where do you want to study abroad:


I want to get your newsletters with study abroad advice (max 1/month).

Intresseanmälan är inte bindande och kostar ingenting. Vi och/eller passande skolor/samarbetspartners kommer att kontakta dig med mer information. Vi kommer inte att dela din mailadress med någon annan än berörda partners. Genom att skicka in intresseanmälan godkänner du samtidigt våra villkor och hantering av personuppgifter.

Frågor om Försäkring