A door to Italy – Scuola di Italiano
Lär dig italienska i Genua en stad rik på historia och kultur. Här får du en genuin italiensk upplevelse samtidigt när du lär dig italienska på språkskolan A door to Italy!
Varför studera italienska på A door to Italy?
På A Door to Italy möts du av en välkomnande atmosfär och ett engagerat team av skickliga lärare som hjälper dig att lära dig eller finslipa din italienska. Vi brinner för vårt att lära ut italienska!
Sedan 2002 har vi varit en självklar plats för italienskastudier i Genua och Italien. Vår ambition är att ständigt förbättra och höja kvaliteten på alla våra tjänster.
För att uppnå detta har vi genom åren satsat på att erhålla olika ackrediteringar samt kontinuerligt vidareutbildat vår lärarstab. Vi är ackrediterade av: CSN i Sverige, och Bildungsurlaub, den tyska myndigheten för vidareutbildning för anställda.
Språkkurser
Vi erbjuder italienska språkkurser på alla nivåer (A1–C2) i en inspirerande miljö där olika språk och kulturer möts. Vår kommunikativa undervisningsmetod gör lektionerna engagerande och varierade, med en perfekt kombination av tal, hörförståelse, spel, muntliga och skriftliga övningar samt aktiviteter för att utveckla både precision och flyt. Undervisningsmaterialet uppdateras ständigt och anpassas efter studenternas individuella behov.
Våra lärare samarbetar för att säkerställa högkvalitativa kurser i linje med principen om livslångt lärande och kontinuerlig utveckling. Som en del av våra kurser erbjuder vi också ett brett utbud av fritidsaktiviteter för att ge studenterna möjlighet att utforska närområdet, den lokala kulturen och det italienska köket.
Gruppundervisning på förmiddagarna, individuella lektioner och kombinationskurser (grupp + individuella lektioner).
A Door to Italy erbjuder även yrkesinriktade kurser, särskilt utformade för dem som använder italienska i sitt arbete: affärsitalienska, fortbildningskurser för tolkar och översättare samt utbildning och praktik för lärare i italienska som andraspråk.
Dessutom har vi våra "Language Plus"-kurser som kombinerar italienska med andra passioner, såsom italienska + dykning, italienska + matlagning eller italienska + fotografering. Dessa kurser förvandlar en vistelse i Genua till en unik och oförglömlig upplevelse!
Vår skola, Genua och fritidsaktiviteter
Skolan är belägen i en elegant byggnad från 1800-talet och erbjuder sina studenter rymliga, ljusa och luftkonditionerade klassrum, ett trevligt rastutrymme med kaffe, läsk och snacks, tidningar och magasin, WiFi, ett välfyllt bibliotek samt en reception som alltid är redo att ge turist- och kulturinformation.
Genua är en fantastisk destination året runt. Staden ligger vid den vackra Rivieran och Medelhavet i regionen Ligurien, nära populära platser som Cinque Terre och Portofino. Genua är rik på historia, konst och lokala kulturtraditioner. Det är en charmig stad som erbjuder ett brett utbud av attraktioner som passar studenter i alla åldrar. Här får studenter möjlighet att möta genuaner i deras vardag och använda italienska i autentiska miljöer, vilket ger en unik inblick i det italienska livet.
Genua har en egen flygplats och ligger bara 1 timme och 45 minuter från flygplatsen Milano Malpensa. Andra flygplatser, som Pisa, Nice och Turin, nås på högst två timmar med bil eller tåg.
Vi organiserar regelbundet ett rikt och varierat program med fritidsaktiviteter som våra studenter kan njuta av. Det finns många chanser att öva italienska även utanför klassrummet, alltid i en avslappnad och trevlig atmosfär.
Att uppleva Genua med A Door to Italy innebär att träffa nya vänner över ett glas vin, besöka ett museum med dina lärare, se en film på skolan och utforska stadens omgivningar.
Kort sagt, det är ett sätt att förbättra din italienska i trevliga och informella sammanhang!
Texten ovan är skriven av skolan själva och översatt av oss. Om du är intresserad av den här skolan så kan du börja med att fylla i intresseanmälan här intill så skickar vi dig mer information om hur ansökan går till och du är då garanterad att ta del av eventuella rabatter.