Får man CSN för examensveckor?
Hej,
Jag ska läsa en 12 veckors Cambridgekurs i USA. Själva examen ligger dock veckan efter att kursen slutar. Jag läste att kursen måste vara 13 veckor för att man ska få CSN utanför Europa. Hur fungerar det i mitt fall, räknas examen som en kursvecka?
Frågat av: Jonas, 5 years ago
Svar:
Vi dubbelkollade nyligen detta med CSN. Om din examen ligger på fredagen under den 13:e veckan och skolan anger detta som examensdatum och sista kursdatum så har du rätt till CSN för ett sådant upplägg. Om examen ligger på en annan dag än fredagen eller om skolan inte fyller i CSN-blanketten på enligt ovan så kommer du inte att beviljas studiemedel för detta upplägg.
Vi kan hjälpa dig att ta fram ett korrekt CSN-underlag från skolan om du ansöker till någon av språkskolorna med en presentation på Utlandsstudier.se.
Besvarat av: Johan på Utlandsstudier.se, 2018-07-06 14:12:53
Vi besvarar alla frågor här gratis baserat på vår kännedom om ämnet vid frågetillfället. Om det sker några större förändringar så försöker vi i möjligaste mån att uppdatera våra svar. Vi kan dock inte hållas ansvariga för problem du kan stöta på med hänvisning till våra svar.
Tillbaka till frågor och svar