Kan man byta till apotekarprogrammet i England?

Hej, jag pluggar på farmaceutprogrammet just nu och tanken är att fortsätta mina studier (2 år till) och bli apotekare. Jag vill gärna flytta och bo lite i England och har kanske lite komplex fråga då jag undrar om:

  1. Sista året på farmaceutprogrammet gör man 1 terminspraktik, jag undrar om man får göra det i England istället?
  2. Finns det möjlighet att efter avslutade farmaceutprogrammet att plugga vidare till apotekare just i UK istället för Sverige? (tänkte att då slipper man kanske gå kompletterande utbildning osv)
  3. Finns det nåt jag bör tänka om just nu för att underlätta flytt och jobbmöjligheterna i UK i framtiden?
  4. Om man söker en skola i UK från Sverige, måste man själv betala avgifter och kostnader för studierna?

Frågat av: LIna, 1734 days, 4 hours, and 14 minutes ago


Svar:

  1. Huruvida du kan göra praktiken för ditt svenska program i England får du kolla med studievägledaren på din skola. Då England inte tillhör EU längre är det inte säkert det är godkänt.
  2. Man brukar kunna transferera mellan universitet i olika länder men det är inte säkert att du kan tillgodoräkna allt som du har läst då samma utbildning kan ha olika innehåll på olika skolor och i olika länder. Detta gäller inte minst om man läser till Licensyrken och byter från en skola inom EU till en skola utanför EU eller vice versa. Läs mer om att utbilda dig inom legitimationsyrken utomlands.
  3. Vi jobbar inte med migrationsfrågor så möjligheterna till jobb och bosättning får du kolla upp med brittiska myndigheter.
  4. Alla universitet i Storbritannien har en tuition fee, kursavgift. Du kan ansöka om studiemedel från CSN för kursavgifter och levnadsomkostnader, men efter Brexit är det inte säkert att CSN räcker till hela avgiften.

Vi har en samarbetspartner som kan hjälpa dig med skolval och ansökan till alla universitet i Storbritannien. De kan även ge dig mer input kring dessa frågor. Fyll i vår intresseanmälan om du vill ha hjälp.

Läs mer:

Liknande frågor:

Besvarat av: Johan på Utlandsstudier.se, 2021-08-23 17:57:01 This is an accepted answer.

Vi besvarar alla frågor här gratis baserat på vår kännedom om ämnet vid frågetillfället. Om det sker några större förändringar så försöker vi i möjligaste mån att uppdatera våra svar. Vi kan dock inte hållas ansvariga för problem du kan stöta på med hänvisning till våra svar.

Johan Asplund

Om författaren: Johan Asplund

Johan genomförde en utbytestermin på University of East London 1998 och har återvänt till Storbritannien många gånger för att besöka skolor och delta i utlandsstudiemässor. Han är utbildad lärare och har hjälpt tusentals studenter att studera utomlands. Sedan 2016 ger Johan gratis utlandsstudieinformation på Utlandsstudier.se.


Tillbaka till frågor och svar 

Intresseanmälan för utlandsstudier

Fyll i formuläret nedan om du vill få hjälp att hitta och ansöka till passande skolor i det studieland du är intresserad av. Då får du också vår Utlandsstudiehandbok och tillgång till våra stipendier. Du förbinder dig inte till något, vi hjälper dig kostnadsfritt.

Är du antagen till en skola utomlands?  Nej     Ja

What and where do you want to study abroad:


I want to get your newsletters with study abroad advice (max 1/month).

Intresseanmälan är inte bindande och kostar ingenting. Vi och/eller passande skolor/samarbetspartners kommer att kontakta dig med mer information. Vi kommer inte att dela din mailadress med någon annan än berörda partners. Genom att skicka in intresseanmälan godkänner du samtidigt våra villkor och hantering av personuppgifter.

Frågor om Övrigt