Kan man gå en 3 mån teori kurs & sen en 6 mån praktik i Schweiz?
Jag undrar om man kan gå en 3 månaders teoretisk utbildning i Schweiz och sen göra en 6 månaders praktik i Schweiz? Eller måste man ha pluggar 6 månader teori för att få lov att praktisera 6 månader?Frågat av: Lea, 1 month ago
Svar:
Jag känner inte till någon regel som skulle hindra detta, men vill du ha hjälp med praktiken av en skola så är det deras villkor som gäller. På BHMS som vi har kontakt med i Lucerne består de flesta läsår av en teoritermin och en praktiktermin.
Fyll i vår intresseanmälan om du vill ha hjälp att komma i kontakt med passande skolor i Schweiz och få ett svar av dem.
Besvarat av: Johan på Utlandsstudier.se, 2023-10-20 13:40:12
Vi besvarar alla frågor här gratis baserat på vår kännedom om ämnet vid frågetillfället. Om det sker några större förändringar så försöker vi i möjligaste mån att uppdatera våra svar. Vi kan dock inte hållas ansvariga för problem du kan stöta på med hänvisning till våra svar.
Tillbaka till frågor och svar