I min ansökan på UCAS vill dom att jag fyller i ett value när jag ska fylla i vilka tidigare utbildningar jag har gått, vad betyder det och om jag har gått folkhögskola och kulturutbildning vad är det då? Tack på förhand.
Frågat av: Cajsa, 932 days, 18 hours, and 18 minutes ago
Jag har inte jobbat med UCAS på många år och kan inte hjälpa dig med specifika frågor på UCAS-ansökan, men vi har en samarbetspartner som är specialister på UCAS och kan hjälpa dig med ansökan. Fyll i vår intresseanmälan om du vill ha hjälp av dem.
Besvarat av: Johan på Utlandsstudier.se, 2023-11-21 11:03:04
Vi besvarar alla frågor här gratis baserat på vår kännedom om ämnet vid frågetillfället. Om det sker några större förändringar så försöker vi i möjligaste mån att uppdatera våra svar. Vi kan dock inte hållas ansvariga för problem du kan stöta på med hänvisning till våra svar.
Om författaren: Johan Asplund
Johan har en lärarexamen och har arbetat med utlandsstudierådgivning sedan 2002. Han har själv studerat i fem olika länder och besökt hundratals skolor världen över. Sedan 2016 ger Johan gratis utlandsstudieinformation på Utlandsstudier.se.
Intresseanmälan är inte bindande och kostar ingenting. Vi och/eller passande skolor/samarbetspartners kommer att kontakta dig med mer information. Vi kommer inte att dela din mailadress med någon annan än berörda partners. Genom att skicka in intresseanmälan godkänner du samtidigt våra villkor och hantering av personuppgifter.