Krävs returbiljett vid college-studier i USA?
Hej!
Krävs returbiljett för att få inresetillstånd till USA, även för vistelser som kräver visum (i det här fallet college-studier)?
Med vänlig hälsning,
Eva
Frågat av: Eva Nyberrg, 5 years ago
Svar:
Hej och tack för din fråga!
Nej för studenter som ska studera i USA med ett studentvisum (F1) krävs ingen returbiljett. Jag har uppdaterat vår guide om studentvisum till USA med denna information.
Generellt så behöver man i princip alltid en utresebiljett om man reser visumfritt, på s.k. visa waiver, till USA och andra länder utanför EU. Annars kan man bli nekad ombordstigning redan i Sverige. Om man däremot har ett giltigt långtidsvisum, t.ex. ett studentvisum, så kräver nästan inga länder att man har en utresebiljett.
Besvarat av: Johan på Utlandsstudier.se, 2017-08-09 16:35:56
Vi besvarar alla frågor här gratis baserat på vår kännedom om ämnet vid frågetillfället. Om det sker några större förändringar så försöker vi i möjligaste mån att uppdatera våra svar. Vi kan dock inte hållas ansvariga för problem du kan stöta på med hänvisning till våra svar.
Tillbaka till frågor och svar